Search
  • contactDOC

Msgr. Roger Grundhaus

Updated: Feb 22

Roger Grundhaus was born on March 21, 1940. He attended Crosier Seminary in Onamia, MN (class of 1960), St. Paul Seminary, St. Paul, MN (1960-1966), studied Canon Law at Catholic University of America in Washington DC for two years receiving JCL degree in Canon Law (Sep. 1966-1968) and was ordained a priest for the Diocese of Crookston, MN by Bishop Lawrence Alexander Glenn on June 4, 1966.


Msgr. Grundhaus served as Vicar General from 1991-2007 and Moderator of the Curia from 1999-2008 in the Diocese of Crookston. During his time, he assisted Bishop Balke and Bishop Hoeppner with sexual abuse cases involving Fr. Joseph Jeyapaul, Fr. Robert Bester, Fr. Richard Boyd, Fr. Gerald Foley.

In May 2017, Ron Vasek filed a lawsuit in St. Paul alleging he was abused as a minor by Msgr. Grundhaus and that Bishop Hoeppner coerced Vasek into signing a document stating the abuse did not occur.

After Ordination, Fr. Grundhaus lived in residence with Msgr. Joe Sheehan, Pastor of St. Mary's Catholic Church in Euclid, MN for the summer of 1966. He was then mentored by Bishop John Kinney at the Chancery of Minneapolis/St. Paul Archdiocese (May 1968).

In the Diocese of Crookston, Msgr. Grundhaus' assignments included Chancellor (June 1968-June 1970), St. Joseph's Church in Fertile (June 1968-June 1979), Pastor of Holy Trinity Church in Tabor (Jan. 1969- Aug. 1975), St. Joseph's Church in Fertile in 1975 along with St. William's Church in Twin Valley in 1977, remaining at both locations until June 1979, Pastor at St. Phillips in Bemidji and Newman Center at Bemidji State University, Sacred Heart Parish, Wilton, MN ( July 1979- June 1987), St Stephen's Parish in Stephen, MN (July 1987- June 1991), Pastor St. Mary's Cathedral in Crookston, MN (July 1991-1999), assigned Vicar General and Moderator of the Curia as well (July 1999-Dec. 2007) Msgr. Grundhaus was on the Priest Personnel Board from 1991 - 2002. He served Under Bishop Lawrence Glenn, (1966-1970)

Bishop Kenneth Povish (1970-1975), Father John Stearns, (Diocesan Administrator 11 months between 1975-1976), Bishop Victor Balke (1976-2007), and Bishop Michael Hoeppner (2007-Present). He retired July 1, 2010.

0 views

Get Monthly Updates